Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych | tel: 600 969 201

Segregacja to bardzo ważna rzecz! Jednak zadaj sobie pytanie, czy dobrze to robisz? Nieprawidłowo posegregowane odpady powodują zwiększone koszty zagospodarowania i uniemożliwiają efektywny odzysk surowców.

Oto najczęstsze błędy popełniane podczas segregacji odpadów:

  1. Stłuczona zastawa w pojemniku na szło opakowaniowe

Odpowiednia klasyfikacja to odpady „zmieszane”. Ceramiki, stłuczonych szklanek i kieliszków, naczyń żaroodpornych, luster, żarówek, szyb, zniczy, szkła zbrojonego nie wyrzucamy do pojemników zielonych. Do pojemników na szkło można wyrzucać tylko butelki i szklane słoiki, czyli szklane opakowania. Część z nich (np. żarówki) stanowi odpad niebezpieczny, który można oddać np. w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Akademickiej 22. Pozostałe mają inną temperaturę topnienia niż słoiki, szklane butelki, co utrudnia proces recyklingu. Znicze, lutra, ceramikę czy szkło stołowe klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”.

  1. Resztki mięsa oraz żwirek dla zwierzaków w odpadach BIO

Odpowiednia klasyfikacja to odpady „zmieszane”. Tylko surowe resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne.
Pozostałości mięsne, kości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, resztkowe. Do BIO nie wrzucamy także chleba, ciast, nabiału.

  1. Odpady BIO w workach foliowych

Aby segregacja odpadów biodegradowalnych spełniała swoją funkcję, nie należy ich wyrzucać w workach foliowych, ale wprost do pojemnika. Woreczki stanowią zanieczyszczenie kompostu, który produkowany jest z naszych bioodpadów na instalacji w Czartorii.

  1. Kartony po mleku, sokach i napojach wrzucane do „papieru”

Odpowiednia klasyfikacja to „plastik”. Opakowanie tzw. wielomateriałowe, oprócz celulozy, zawiera także warstwę aluminium i folii – dlatego powinno trafiać do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli je tam wrzucimy, możemy być pewni, że wszystkie surowce z tego rodzaju opakowań zostaną odzyskane.

  1. Odpady budowlane wrzucane do odpadów „zmieszanych”

Gruz ceglany, płytki, inne odpady poremontowe, także opakowania po farbach i klejach należy posegregować i samodzielnie dostarczyć do naszego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

  1. Żarówki, baterie, akumulatory, przeterminowane leki, sprzęt RTV, AGD wyrzucane jako „odpady zmieszane” lub „tworzywa sztuczne”

Wszystkie te odpady należy oddawać albo w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym w marketach, aptekach albo w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Odpady te należą do grupy odpadów niebezpiecznych, które zawierają liczne substancje szkodliwe i trujące dla człowieka i środowiska.

  1. Paragony w „papierze”

Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony czy kupony nie należy wrzucać do pojemnika na papier, ponieważ nie nadaje się on do recyklingu. Paragony wrzucamy więc do odpadów zmieszanych.

Skip to content